,, Пастирске игре“

Published: Tuesday, 29 December 2015

У OШ ,,8. септембар“ је реализован пројекат одобрен од стране  Министарства културе и информисања под називом ,, Пастирске игре“.

Носилац пројекта је ОШ ,, 8. септембар“уз помоћ

Драгољуба Златковића- стручног сарадника Музеја Понишавље у Пироту.

Реализација пројекта је трајала четири месеца и укључени су ученици првог и трећег разреда са учитељицама  Златом Димитров и Снежаном Савић  у улози модератора.

У том периоду су одржане радионице на којима је Драгољуб Златковић говорио о значају игре и  пастирским играма нашег краја и одговарао на питања ученика. Након тога су ученици имали задатак да разговарају са бакама и декама о играма из њиховог детињства и забележе њихова казивања, да заједно праве и доносе играчке  (свирале, тојаге, ђиђе, крпењаче...)

Главни задатак је био да се деца играју и да тако схвате природу и потребу настајања пастирских игара, али и време и начин живота наших предака. Одржано је и такмичење на Кеју крај Нишаве под називом ,,Дан пастирске игре“.

Као резултат рада настала је и поставка ,, Пастирске игре“.

Након свих активности са ученицима је реализована трибина, пропраћена музичко сценским приказом који су припремиле учитељице Злата Димитров и Снежана Савић. Овај догађај су улепшали и фрулаши из четвртог разреда чији је учитељ Драгиша Алексић.

Више од сто гостију је наградило децу бурним аплаузом и тако потврдило да је  наше културно наслеђе благо које треба неговати и сачувати од заборава.

pastirske igre